18.5

1911
Urodził się Big Joe Turner, bluesman związany z takimi stylami jak jump i screaming blues, charakteryzującymi się energią i krzykliwym śpiewem.
Oba style zapoczątkowały gatunki rock and roll i rytm and blues.

1944
W Londynie przyszedł na świat brytyjski wokalista, kompozytor i producent Albert Hammond. W latach 60. występował w zespołach Diamond Boys i Family Dog.

1949
W miejscowości Perivale w angielskim hrabstwie Middlesex przyszedł na świat wirtuoz instrumentów klawiszowych Rick Wakeman. Znany ze współpracy m.in. z grupą Yes, od lat kontynuuje udaną karierę solową.

1954
Urodził się Waldemar Tkaczyk, basista, kompozytor i autor tekstów; członek zespołów Kombi, O.N.A., Skawalker i Kombii [

1954
Urodził się Bogdan Tchórzewski, perkusista grupy Bajm.

1954
Urodził się niemiecki kompozytor i producent Reinhold Heil. Grał w rockowym zespole Spliff oraz współpracował z Nina Hagen Band. Był też producentem piosenkarki Kim Wilde, Rosemarie Precht i Neny. Zasłynął jako kompozytor muzyki filmowej współpracując z Johnnym Klimkiem i Tomem Tykwerem.

1969
W kalifornijskim mieście Whittier przyszła na świat wokalistka Marta Marrero, która popularność zdobyła jako Martika.

1980
Nad ranem, dwa miesiące przed swoimi 24. urodzinami, lider Joy Division Ian Curtis popełnił samobójstwo, wieszając się w kuchni swojego domu przy Barton Street w Macclesfield.

1981
W estradzie poznańskiej odbyła się pierwsza próba zespołu Lombard. Ten dzień uznawany jest za oficjalną datę powstania zespołu.

1993
Burmistrz Los Angeles oficjalnie ogłosił 18 maja dniem grupy Kiss. Odciski dłoni Paula Stanleya, Gene’a Simmonsa, Bruce’a Kulicka i Erica Singera zostały uwiecznione na hollywoodzkiej Alei Sław.

2013
Zmarł Marek Jackowski - legenda polskiego rocka. Zanim Jackowski założył Maanam, grał w łódzkiej grupie Impulsy, z której powstał zespół Vox Generis. Muzyk nawiązał też współpracę z krakowską Piwnicą pod Baranami, grał z zespołami Anawa i Osjan. Po rozwiązaniu grupy Maanam Jackowski założył wspólnie z Januszem Iwańskim zespół The Goodboys.

5/18

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder