18.12

1938
W angielskim mieście Heaton urodził się Chas Chandler, muzyk zespołu The Animals, później menedżer Jimiego Hendrixa oraz zespołu Slade.

1943
W Dartford w Anglii urodził się Keith Richards, twórca muzyki większej części repertuaru grupy The Rolling Stones. Jedna z najbardziej znanych postaci showbusinessu, swą grą zapewnił charakterystyczne brzmienie grupy (mocne i agresywne riffy, w które wtopiony był śpiew wokalisty). Jako jeden z pierwszych gitarzystów zaczął wykorzystywać efekty gitarowe dla wzbogacenia brzmienia (m.in. kostkę fuzz box m.in. w najsłynniejszym utworze (I Can’t Get No) Satisfaction).

1953
W Nowym Jorku urodził się Elliot Easton (właściwie Elliot Shapiro), gitarzysta amerykańskiej grupy The Cars.

1959
Urodził się Grant Marshall, znany jako Daddy-G, jeden z założycieli zespołu Massive Attack.

1967
Urodził się Miland "Mille" Petrozza (ur. 18 grudnia1967) ­ niemiecki gitarzysta i wokalista thrashmetalowy. W 1982 roku założył grupę Tormentor, następnie zmienił jej nazwę na Kreator.

2006
Rock'n'rollowe gwiazdy, między innymi członkowie Led Zeppelin, The Doors, The Grateful Dead i Carlos Santana, pozwały portal internetowy Wolfgang's Vault. Na stronie znajdują się archiwalne filmy video i zdjęcia z koncertów z obszernej kolekcji nieżyjącego promotora koncertowego Billa Grahama. Muzycy stwierdzili, że szef witryny William Sagan wykorzystuje wizerunek muzyków tylko po to, by zapewnić większą sprzedaż produktów (koszulek, plakatów), które można nabyć na jego stronie.

1925
Urodził się Stanisław Staszewski, poeta i bard (ojciec Kazika Staszewskiego). Autor piosenek, m.in. Celiny i Baranka, znanych z interpretacji Jacka Kaczmarskiego czy też zespołu Kult.

12/18

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder