18.11

1949
Urodził się Herman Rarebell, perkusista zespołu Scorpions w latach 1977–1995 a także MSG. W składzie Scorpions nagrał 8 płyt, których był również współautorem jako kompozytor i autor tekstów.

1950
Urodził się Rudy Sarzo, (Rodolfo Maximiliano Sarzo Lavieille Grande Ruiz Payret y Chaumont) basista, współpracował z m. in. Ozzy Osbournem, Whitesnake, Dio oraz Blue Öyster Cult.

1954
W Worksop urodził się John Parr, muzyk, gitarzysta i autor tekstów muzyki pop, którego szczyt popularności przypadał na połowę lat 80. XX w. Sprzedał ponad 10 mln. płyt na całym
świecie, autor soundtracków do kultowych filmów dekady.

1962
Urodził się Kirk Hammett Od 1983 roku członek thrashmetalowej grupy Metallica, a wcześniej Exodus. Udzielał się również w Spastik Children.

1991
Odbyła się premiera płyty "Achtung Baby" formacji U2. Jest wielkim odejściem od stylu, jaki U2 prezentowali w latach 80.

1993
Zespół Nirvana wystąpił na koncercie z cyklu MTV Unplugged. Nagranie odbyło się w Sony Studios w Nowym Jorku. W 1996 roku album został nagrodzony statuetką Grammy w kategorii Najlepszy Alternatywny Album.

1994
Zmarł amerykański wokalista jazzowy oraz lider słynnej orkiestry jazzowej - Cab Calloway. Kompozytor i bandlider jazzowy. Popularność wśród młodszego pokolenia słuchaczy zdobył dzięki roli w filmie The Blues Brothers i śpiewanej w nim piosence Minnie the Moocher z 1931.

1994
The Rolling Stones jako pierwsza wielka gwiazda, zgodzili się na transmisję swojego koncertu w Internecie. 20 minut koncertu w Cotton Bowl w Fair Park w Dallas zostało udostępnione w sieci przez firmę Thinking Media.

2002
Po tygodniu od dnia premiery sprzedała się 500000 kopia płyty „Riot Act” zespołu Pearl Jam.

2003
W wieku 55 lat zmarł w szpitalu Michael Kamen, amerykański kompozytor, dyrygent i muzyk. Od dawna chorował na stwardnienie rozsiane. Zdobywca wielu nagród Grammy, twórca muzyki filmowej ("Zabójcza broń", "Szklana pułapka"), nominowany do Oscara za piosenki Bryana Adamsa "(Everything I Do) I Do It For You" i "Have You Ever Really Loved a Woman", chętnie tworzył aranżacje orkiestrowe dla takich wykonawców, jak Pink Floyd ("The Wall", "The Final Cut", "The Division Bell"), Roger Waters ("The Pros and Cons of Hitchhiking", "Amused to Death") czy Kate Bush ("The Sensual World", "The Red Shoes"). W 1999 roku Kamen dyrygował San Francisco Orchestra na koncertach z zespołem Metallica. Z zarejestrowanych wówczas nagrań powstał bestsellerowy album "S&M".

11/18

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder