1.8

1942
W San Francisco w stanie Kalifornia urodził się Jerry Garcia, wokalista i gitarzysta grupy Grateful Dead. Grał także w zespołach: Legion of Mary, Reconstruction, Jerry Garcia Band,
Old and in the Way, Jerry Garcia Acoustic Band i New Riders of the Purple Sage.

1946
Urodził się Boz Burrell, brytyjski basista, który po współpracy z King Crimson został członkiem grupy Bad Company. Współpracował też z Tamem White'em.

1947
Urodził się Jacek Kleyff, bard, poeta, kompozytor, aktor i malarz. Syn architekta i wykładowcy akademickiego Zygmunta Kleyffa. Żonaty, ma dwóch synów. Jeden z nich Tomasz pseud. "CNE" jest raperem i prezenterem telewizyjnym.

1951
Urodził się Tommy Bolin, gitarzysta grupy Deep Purple. Zastąpił w niej w 1975 roku Ritchiego Blackmore'a. Nagrał z nimi tylko jeden album - "Come Taste The Band" (1975). Grał też w The James Gang i Moxy.

1953
W Columbus w Georgii urodził się gitarzysta bluesowy Robert Cray. W 1974 roku stworzył grupę The Robert Cray Band. Towarzyszył w nagraniach m.in. Albertowi Collinsowi, Ericowi Claptonowi, Tinie Turner, B.B. Kingowi, Chuckowi Berry'emu.

1958
W Greenwich Village w Nowym Jorku urodził się kompozytor Michael Penn, prywatnie mąż piosenkarki Aimee Mann.

1958
W Jamestown w stanie Nowy Jork urodził się Robert Buck, gitarzysta zespołu 10000 Maniacs.

1959
W Sheffield w Wielkiej Brytanii urodził się Joe Elliot, współzałożyciel i wokalista grupy Def Leppard.

1960
W Roosevelt (w stanie Nowy Jork) urodził się Chuck D., założyciel legendarnej formacji Public Enemy. Wydał jeden solowy album i dziesięć albumów z Public Enemy.

1960
W Nowym Jorku Aretha Franklin wzięła udział w swojej pierwszej nie-gospelowej sesji nagraniowej. Zarejestrowała wówczas piosenki "Right Now", "Over the Rainbow", "Love Is the Only Thing" i "Today I Sing the Blues".1960

1964
Roy Orbison nagrał swój największy przebój - "Oh Pretty Woman". Współautorem piosenki był Billy Dees. Jeszcze tego samego roku singiel sprzedał się w ponad siedmiu milionach egzemplarzy na całym świecie.

1964
Urodził się Adam Duritz, wokalista amerykańskiego zespołu Counting Crows.

1965
Urodził się Piotr Wysocki, perkusista perkusista zespołów Kobranocka i Atrakcyjny Kazimierz.

1969
W New Jersey odbył się pierwszy Atlantic City Pop Festival. Na scenie pojawili się Iron Butterfly, Creedence Clearwater Revival, Jefferson Airplane, Little Richard, Janis Joplin, Santana, Procol Harum i Joe Cocker.

1971
Na osobistą prośbę swego przyjaciela Raviego Shankara, George Harrison zorganizował w Madison Squere Garden koncert dla Bangladeszu, by zebrać fundusze na pomoc ofiarom głodu i wojny w tym kraju. Był to największy do tej pory koncert charytatywny. W czasie koncertu wystąpili między innymi: Eric Clapton, Bob Dylan, Ringo Starr. Koncert został nagrany i wydany jako podwójna płyta Harrisona, "The Concert For Bangla Desh".

1971
Tony Kaye, klawiszowiec zespołu Yes, opuścił grupę, aby założyć nowy zespół - Badger.

1981
O godz. 12:01 rozpoczęła emisję programu nowa telewizja kablowa - MTV. Kanał przez 24 godziny miał prezentować wyłącznie teledyski. Pierwszym wyemitowanym clipem był "Video Killed the Radio Star" Buggles.

1990
Odbył się pierwszy z dwóch koncertów grupy Depeche Mode na Dodger's Stadium w Los Angeles. 55 tysięcy biletów na to wydarzenie sprzedało się w około 3 godziny.

8/1

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder