16.8

1938
Zmarł Robert Johnson, amerykański muzyk, gitarzysta bluesowy, wokalista, autor tekstów. Jest autorem zaledwie dwudziestu dziewięciu utworów. Wypracował własny, dobrze rozpoznawalny styl.

1944
Urodził się Kevin Ayers, wokalista, gitarzysta i kompozytor. W latach 1966-68 był członkiem grupy Soft Machine. Solo zadebiutował w 1969 roku albumem "Joy Of A Joy".

1948
Urodził się Barry Hay, wokalista, saksofonista i flecista formacji Golden Earring.

1953
Urodził się James Taylor, w latach 1977-88 wokalista grupy Kool & The Gang.

1958
W Bay City w stanie Michigan urodziła się Madonna Louise Veronica Ciccone, piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyczna, tancerka, aktorka, producentka filmowa, reżyserka, scenarzystka, projektantka mody, pisarka, przedsiębiorca i filantropka.

1975
Peter Gabriel ogłosił, że odchodzi z zespołu Genesis. Niebawem artysta rozpoczął bardzo udaną karierę solową która trwa do dziś.

1977
Zmarł Elvis Presley. Jedna z ważniejszych ikon popkultury XX wieku, znany powszechnie jako Elvis, często nazywany „Królem Rock and Rolla” lub po prostu „Królem”.

1980
W Milford w Pensylwanii urodziła się amerykańska wokalistka Vanessa Carlton. Debiutancki album wydała w 2002 roku, a w jej muzyce słychać zarówno inspiracje twórczością kompozytorów klasycznych, jak i rockowe brzmienia.

1980
Perkusista Cozy Powell opuścił grupę Rainbow. Jego miejsce zajął Boby Rondinelli.

1980
W zamku Donington w hrabstwie Leicester w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy odbył się festiwal Monsters of Rock. Największą gwiazdą był zespół Rainbow. W imprezie wzięli także udział Judas Priest, Scorpions, April Wine, Saxon, Riot i Touch.

1980
Perkusista Billy Ward opuścił kapelę Black Sabbath a jego miejsce zajął Vinnie Appice (wcześniej w grupie Vanilla Fudge)

8/17

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder