15.12

1939
Urodziła się Cindy Birdsong, w latach 1967-72 wokalistka grupy The Supremes. Zastąpiła w niej Florence Ballard. Wcześniej występowała w Patti LaBelle & the Bluebelles.

1943
Urodził się Dave Clark, muzyk, kompozytor, producent nagraniowy i aktor. Najbardziej znany jako perkusista big-beatowej formacji The Dave Clark Five.

1943
Urodził się Bernard Dornowski, muzyk, gitarzysta i wokalista, w latach 1962–1964 członek grupy Niebiesko-Czarni. W 1965 współzałożyciel Czerwonych Gitar, gdzie pełnił funkcję gitarzysty i wokalisty.

1944
Wybitny muzyk amerykański, Glenn Miller, zginął w katastrofie samolotu nad Kanałem La Manche. Początkowo grał na puzonie w różnych orkiestrach jazzowych, potem zaczął aranżować i sprzedawać swoje aranżacje. W 1937 utworzył własny zespół, lecz nie był z niego zadowolony. W 1938 stworzył nowy big band i tym razem odniósł sukces. Razem z orkiestrą wziął udział w dwu filmach Sun Valley Serenade (ang. Serenada w Dolinie Słońca) i Orchestra Wives (ang. Żony orkiestry), które bardzo przyczyniły się do popularyzacji jazzu w Europie, m.in. w Polsce.

1946
Urodził się Carmine Appice, perkusista i wokalista formacji Vanilla Fudge. W latach 1970-1973 był członkiem grupy Cactus, a od 1972 do 1974 - supertria Beck, Bogert And Appice.

1948
W Warszawie urodził się autor tekstów Andrzej Mogielnicki. W latach 70. związał się z Budką Suflera, a w 1982 wraz z Janem Borysewiczem założył zespół Lady Pank. Inni wykonawcy z którymi współpracował to między innymi: Izabela Trojanowska, Irena Jarocka, M.A.F.I.A, Dwa Plus Jeden.

1948
Urodził się Don Johnson, amerykański aktor, a także piosenkarz. Jego największymi przebojami były piosenki "Heartbeat" (1986) i "Tell It Like It Is" (1989) oraz nagrana w duecie z Barbrą Streisand - "Till I Loved You" (1988).

1955
W Brixton w Wielkiej Brytanii urodził się Paul Simonon, basista zespołu punkrockowego The Clash, który założył wraz z Joe Strummerem i Mickiem Jonesem w 1976. Wychował się w biednej dzielnicy Brixton w południowym Londynie. Planował zostać artystą malarzem.

1961
Urodził się Nick Beggs, gitarzysta basowy, a po odejściu Limahla również wokalista zespołu Kajagoogoo. Od 1987 roku jest członkiem grupy Ellis, Beggs And Howard.

12/15

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder