14.12

1943
W Hayes, Middlesex w Anglii urodził się Frank Allen, od 1964 gitarzysta basowy zespołu The Searchers.

1946
Urodził się Joyce Vincent Wilson, w latach 1970-1975 wokalista grupy Tony Orlando and Dawn.

1946
Urodziła się Jane Birkin, brytyjska aktorka i piosenkarka. Jej największym przebojem była nagrana wspólnie z Serge'em Gainsbourgiem skandalizująca piosenka "Je T'Aime... Moi Non Plus."

1949
W Ramfod w Anglii urodził się Cliff Williams, basista grupy AC/DC. Latem 1977 roku Williams został zaproszony na przesłuchanie przez zespół AC/DC i po pokonaniu ponad 50 innych basistów został członkiem tej grupy. Jego pierwsza trasa z AC/DC była europejską odnogą trasy Let There Be Rock.

1958
W Edynburgu w Szkocji przyszedł na świat Mike Scott, wokalista, gitarzysta i pianista, człowiek stojący za zespołem-instytucją The Waterboys. Podczas trwającej od lat 70. kariery muzycznej, odznaczającej się radykalnymi zmianami stylu, zdarzyło mu się grać także na bouzouki, perkusji i organach Hammonda.

1962
Zostaje wydany pierwszy singiel Boba Dylana zatytułowany "Mixed Up Confusion."

1963
W wyniku przedawkowania środków nasennych zmarła Dinah Washington. Największy rozgłos zyskała w latach 40. XX wieku, współpracując m.in. z zespołem Lionela Hamptona. Charakterystyczne dla jej stylu były inspiracje czerpane z bluesa i gospel. Artystka miała 40 lat.

1968
Tommy James and the Shondells wydali singiel "Crimson & Clover." W USA singiel spędził szesnaście tygodni na listach przebojów i dotarł do pierwszego miejsca a sprzedany został w ilości pięciu milionów egzemplarzy. Swoje wersje tego utworu nagrali też Joan Jett i Prince.

1970
W Warszawie urodziła się Anna Maria Jopek - piosenkarka i wokalistka jazzowa, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu. Studiowała także filozofię na UW, stypendystka warszawskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i nowojorskiego Columbia University.

1972
Odbyła się premiera filmu "Born To Boogie" w reżyserii Ringo Starra. Film składał się z fragmentów koncertów grupy T.Rex przeplecionych surrealistycznymi scenami z udziałem Marka Bolana, Mickeya Finna, Ringo Starra i Eltona Johna. Materiał koncertowy T.Rex pochodził z ich dwóch występów na Wembley 18 marca 1972 roku - dwukrotnie oglądnęło ich 100 tysięcy widzów.

1977
W Nowym Jorku odbyła się światowa premiera filmu "Gorączka sobotniej nocy" - dyskotekowej opowieści z Johnem Travoltą w roli głównej. Podwójny album ze ścieżką dźwiękową z filmu zawierał między innymi nagrania Kool & The Gang, KC & The Sunshine Band, Davida Shire'a oraz 5 nowych nagrań Bee Gees, którzy od tego momentu byli już zawsze kojarzeni z erą disco.

1991
Na pierwszym miejscu listy Billboardu zadebiutował album Michaela Jackson'a "Dangerous."

12/14

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder