13.8

1951
Urodził się Dan Fogelberg (Daniel Grayling Fogelberg), piosenkarz, kompozytor i multiinstrumentalista. Największe sukcesy odnosił w latach 80 tych.

1958
W Irlandii Północnej urodził się wokalista Feargal Sharkey. Najszerzej znany jako wokalista pop punkowej Undertones.

1964
W Nordreisa w Norwegii urodził się Ian Haugland, perkusista szwedzkiej grupy Europe. Dołączył do zespołu w 1984 roku, zastępując Tonyego Reno.

1970
Urodziła się Lisa Nilsson (My Lisa Karolina Nilsson), piosenkarka, autorka tekstów i producentka muzyczna.

1972
John Lennon i Yoko Ono zagrali i zaśpiewali w sali Madison Square Garden w Nowym Jorku, zbierając w ten sposób ćwierć miliona dolarów dla dzieci specjalnej troski.

1974
Urodził się Sam Endicott, wokalista amerykańskiego zespołu Mercy Beat. Nagrał z zespołem trzy albumy studyjne. Był też wokalistą The Bravery.

1976
Brytyjska grupa punkowa The Clash przedstawiła się światu na prywatnym koncercie dla prasy zorganizowanym pod Londynem.

1990
W wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas koncertu w Brooklynie Curtis Mayfield, amerykański wokalista rockowy i gitarzysta, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli muzyki soul, twórca stylu chicagowskiego, został sparaliżowany od pasa w dół.

1991
Na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbył się jedyny polski koncert w ramach cyklu Monsters Of Rock, podczas którego dla ok. 70 tys. fanów wystąpiły grupy: Queensrÿche, AC/DC i Metallica.

2009
W wyniku komplikacji po przebytym zapaleniu płuc zmarł amerykański gitarzysta jazzowy Les Paul. Był konstruktorem gitar elektrycznych oraz wynalazcą w dziedzinie technik nagrywania. Miał 94 lata.

2013
Zmarł Tompall Glaser (Thomas Paul Glaser), piosenkarz country

8/13

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder