13.12

1948
Urodził się Ted Nugent, gitarzysta. Amerykanin polskiego pochodzenia, wokalista, kompozytor i producent nagrań. Jest liderem grupy Damn Yankees, a wcześniej, w latach 1966-1974, związany był
z zespołem Amboy Dukes.

1949
Urodził się Tom Verlaine, wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów piosenek. Współzałożyciel i lider zespołów The Neon Boys i Television, a także występujący pod własnym nazwiskiem.

1957
Urodził się Eric Marienthal, saksofonista, najbardziej znany z dokonań w gatunkach jazz, jazz fusion, smooth jazz i pop. Muzyk sesyjny. Absolwent Berklee College of Music. Członek grupy Chick Corea Elektric Band.

1959
Urodził się Pat Torpey, perkusista grupy Mr. Big. Wcześniej był najlepiej opłacanym perkusistą studyjnym w Stanach Zjednoczonych.

1952
Urodził się Berton Averre, gitarzysta grupy The Knack.

1966
Ukazuje się singiel Jimiego Hendrixa "Foxy Lady."

1974
Urodził się Nick McCarthy, gitarzysta zespołu Franz Ferdinand.

1975
Urodził się Przemysław "Przemek" Wejmann znany również jako Perła - muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, a także producent muzyczny i realizator dźwięku. Dwukrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. W latach 1998-2003 grał w zespole Acid Drinkers w którym zastąpił Roberta Friedricha. Poza działalnością artystyczną od 2003 roku prowadzi studio nagraniowe Perlazza, do 2008 funkcjonujące pod nazwą Taklamakan.

1975
Urodził się Tom Delonge, założyciel, gitarzysta i wokalista zespołu Angels & Airwaves. Były członek zespołów Blink-182 i Box Car Racer.

1981
W Riverside (Kalifornia) przyszła na świat Amy Lee – wokalistka i współzałożycielka zespołu Evanescence. Drugim założycielem grupy jest gitarzysta i autor piosenek Ben Moody. W 2006 roku piosenkarka została sklasyfikowana na 69. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader.

2001
Pomimo długotrwałej terapii, na nowotwór mózgu zmarł lider formacji Death i Control Denied - Chuck Schuldiner (wł. Charles Michael Schuldiner). Amerykański muzyk określany jest przez wielu "ojcem death metalu", choć sam nigdy nie uzurpował sobie prawa do tego miana.

2012
Kolekcja miłosnych listów Micka Jaggera do amerykańskiej aktorki Marsh'y Hunt została sprzedana na aukcji za 187 250 funtów; listy zostały napisane latem 1969 roku podczas pobytu Jaggera w Australii, a treść jednego z nich była inspiracją dla jednego z największych hitów The Rolling Stones "Brown Sugar".

12/13

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder