12.9

1944
W Galveston w Teksasie urodził się legendarny wokalista soulowy i R&B, (Barry Eugene Carter) znany jako Barry White.

1952
Urodził się Jerry Beckly, wokalista i jeden z założycieli zespołu America.

1952
Urodził się Neil Peart (Nikola Petrovic), perkusista rockowy. Znany z występów z grupą Rush. Jest także autorem większości tekstów do muzyki grupy. W zespole od 1974 roku.

1956
W Glasgow w Szkocji urodził się Brian Robertson, w latach 1974-78 gitarzysta i wokalista Thin Lizzy, od 1978 do 1981 szef grupy Wild Horses. Przez dwa lata, a w latach 1982-84, był członkiem Motorhead.

1961
W kanadyjskiej prowincji Quebec urodziła się popularna wokalistka Mylene Farmer (Mylène Gautier), francuska piosenkarka urodzona w Kanadzie. Dotychczas sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy jej płyt. Swój pseudonim zaczerpnęła od nazwiska amerykańskiej aktorki Frances Farmer.

1973
Urodziła się Dorota Miśkiewicz - wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka, autorka tekstów, córka wybitnego jazzmana, Henryka Miśkiewicza.

1977
W 6 dni po zatrzymaniu zmarł w areszcie przywódca południowoafrykańskich Murzynów Steven Biko. To właśnie jemu Peter Gabriel poświęcił utwór "Biko".

1980
W Salonikach urodził się Gus G. (wł. Kostas Karamitroudis), grecki gitarzysta i kompozytor związany m.in. z grupami Old Man's Child, Arch Enemy, Dream Evil. Założyciel powermetalowej formacji Firewind.

1981
W Chicago urodziła się amerykańska aktorka i wokalistka R&B - Jennifer Hudson, laureatka Złotego Globu i Oscara za drugoplanową rolę Effie White w filmie Dreamgirls w 2006 roku, zdobywczyni nagrody Grammy za swój debiutancki album studyjny Jennifer Hudson w 2008 roku.

1984
Urodziła się Petra Marklund – szwedzka wokalistka znana pod pseudonimem September, związana z muzyką taneczną i pop.

1997
W Sztokholmie na atak serca zmarł Stig Anderson, dawny menedżer grupy ABBA. Miał 66 lat.

2003
Johnny Cash, legendarny amerykański wokalista, kompozytor i autor tekstów, zmarł w szpitalu w Nashville, w stanie Tennessee. Artysta miał 71 lat.

2007
Żyjący muzycy legendarnej rockowej grupy Led Zeppelin oficjalnie ogłosili jednorazową reaktywację swojego zespołu. Formacja ma zagrać 26 listopada 2007 roku w Londynie w składzie: Robert Plant (wokal), Jimmy Page (gitara), John Paul Jones (bas) oraz syn zmarłego w 1980 roku Johna Bonhama, Jason Bonham.

2013
Zmarła Małgorzata Zwierzchowska, piosenkarka i flecistka, często występowała w duecie z Aleksandrem Grotowskim wykonując utwory do tekstów Andrzeja Waligórskiego i Artura Andrusa

9/12

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder