12.8

1914
Na świat przyszła kanadyjska kompozytorka i autorka tekstów Ruth Lowe, która po śmierci męża stworzyła słynną piosenkę "I'll Never Smile Again", której własną wersję nagrał
między innymi Frank Sinatra.

1927
Urodził się niezwykle popularny piosenkarz country Porter Wagoner. W 2002 roku został wprowadzony do Country Music Hall Of Fame, trzykrotny zdobywca nagrody Country Music Association za piosenki wykonane z Dolly Parton.

1929
W Teksasie urodził się piosenkarz country Buck Owens (Alvis Edgar Owens, Jr.). Wraz ze swoim zespołem The Buckaroos nagrał 21 singli, które znalazły się na szczycie listy Billboard Country Music.

1947
Urodził się Albie Donnelly, członek grupy Supercharge. Grał również jako muzyk sesyjny z Boomtown Rats.

1949
W Glasgow w Szkocji urodził się Mark Freuder Knopfler (Mark Knopfler), syn architekta pochodzenia żydowskiego, emigranta z Węgier. Wraz ze swym bratem Davidem, założył w 1977 roku grupę Dire Straits i został jej liderem, wokalistą i gitarzystą. Od czasu rozpadu zespołu do dnia dzisiejszego występuje jako solista.

1954
W Kansas City urodził się Pat Metheny, znakomity gitarzysta jazzowy. Już od najmłodszych lat interesował się muzyką, jego pierwszym instrumentem była trąbka. W wieku dwunastu lat zainteresował się gitarą.

1968
W Londynie urodził się Paul Tucker, klawiszowiec, producent muzyczny i współzałożyciel duetu The Lighthouse Family.

1969
W Munster (Niemcy), w rodzinie brytyjskiego oficera, urodziła się wokalistka Tanita Tikaram. Gra na gitarze i pianinie.

1994
Rozpoczął się trzydniowy festiwal Woodstock '94, zorganizowany na farmie Saugerties w stanie Nowy Jork przez Michaela Langa. Organizatorzy skupili się na ideałach i muzyce im współczesnej. Wśród wykonawców znaleźli się między innymi Sheryl Crow, Cranberries, Zucchero, Youssou N'Dour, The Band, Salt-N-Pepa, Blind Melon, Henry Rollins Band, Nine Inch Nails, Metallica, Aerosmith, Santana, Spin Doctors, Joe Cocker i Crosby, Stills & Nash.

8/12

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder