12.12

1915
Urodził się Frank Sinatra, piosenkarz i aktor filmowy pochodzenia włoskiego. Sinatrę uważa się za jednego z najlepszych wokalistów wszech czasów. Jego wykonania są znane z nienagannego
frazowania i synchronizacji.

1918
Urodził się Joe Williams, jeden z najbardziej znanych wokalistów bluesowych i rhytm'n'bluesowych. Długoletni solista orkiestry Counta Basiego. Laureat nagród Grammy i NEA Jazz Masters.

1940
W East Orange (New Jersey) urodziła się Dionne Warwick, amerykańska piosenkarka soulowa. Debiutowała jako wykonawczyni gospel, na początku lat 60. Pracowała również jako wokalistka sesyjna.

1943
Urodził się Dickey Betts, gitarzysta i wokalista kapeli The Allman Brothers Band. W 1974 nagrał pierwszy album solowy, "Highway Call".

1946
Urodził się Clive Bunker, perkusista zespołu Jethro Tull.

1959
Urodziła się Sheila E., współpracowała między innymi z Lionelem Richie oraz Prince'em a jej największym przebojem solowym była piosenka "The Glamorous Life" (1984).

1963
Urodził się Eric Schenkman, gitarzysta kapeli Spin Doctors.

1974
Po ponad 5 latach współpracy Mick Taylor odszedł z The Rolling Stones. Taylor opuścił zespół w samym środku sesji nagraniowej w Monachium, kiedy muzycy pracowali nad płytą "Black And Blue".

1981
Vince Clarke odszedł od zespołu Depeche Mode, by założyć najpierw duet Yazoo, a później Erasure.

1985
Ian Stewart, pianista i jeden z twórców (obok Briana Jonesa) zespołu The Rolling Stones, zwany szóstym członkiem Rolling Stones, zmarł na serce, czekając na wizytę u lekarza.

2007
Ike Turner, muzyk rockowy i bluesowy, były mąż Tiny Turner, zmarł we śnie w swoim domu na przedmieściach San Diego. Miał 76 lat. Para jako The Ike & Tina Turner w 1966 roku wylansowała wielki przebój "River Deep, Mountain High". Niestety małżeństwo artystów nie było udane, a Ike często znęcał się fizycznie i psychicznie nad piosenkarką. Po rozwodzie muzyk uzależnił się od narkotyków i w czasie, kiedy jego była żona robiła światową karierę, Ike coraz bardziej pogrążał się w swoich problemach. W latach 90. po kolejnym ślubie Turner ustatkował się, a w roku 2007 przeprosił Tinę, za swoje zachowanie jako jej męża.

12/12

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder