12.1

1949
W Krakowie przyszedł na świat Andrzej Zaucha, wokalista jazzowy i piosenkarz, także saksofonista altowy i perkusista, aktor, artysta kabaretowy. Występował w zespołach Anawa i Dżamble
ale nagrywał też solo.

1957
Elvis Presley nagrał singiel "All Shook Up."

1959
Urodził się Per Gessle, szwedzki piosenkarz, muzyk, kompozytor. Najbardziej znany z międzynarodowej kariery w popowo-rockowym duecie z Marie Fredriksson – Roxette, aczkolwiek uznany w ojczystym kraju głównie za dokonania solowe oraz z zespołem Gyllene Tider.

1966
Urodził się Rob Zombie (Robert Bartleh Cummings) muzyk heavymetalowy, reżyser, pisarz i twórca komiksów. Brat przyrodni Spider'a One, wokalisty zespołu Powerman 5000, mąż aktorki Sheri Moon.

1969
W Wielkiej Brytanii zostaje wydany debiutancki album grupy Led Zeppelin "Led Zeppelin I." Album został nagrany w Olympic Studios w Barnes (Londyn). Nagranie w studio zajęło zaledwie 36 godzin bo w większości nagrywany był "na setkę." Łączny koszt nagrania zamknął się w kwocie 1782 funtów.

1970
Urodził się Zack de la Rocha, wokalista rockowy, autor tekstów i raper, współzałożyciel zespołów Inside Out, Rage Against the Machine, One Day as a Lion.

1974
"The Joker" grupy Steve Miller Band znalazł się na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów. Był to ich pierwszy no. 1 na liście singli w USA. W Wielkiej Brytanii ten utwór zajął pierwsze miejsce dopiero w 1990 roku.

1993
Byli członkowie grupy Cream ­ Ginger Baker, Eric Clapton i Jack Bruce, przezwyciężając na chwilę nieporozumienia,wystąpili razem po raz pierwszy od prawie 25 lat podczas VIII bankietu Rock and Roll Hall of Fame, wprowadzeni przez ZZ Top.

1995
Stevie Wonder wystąpił po raz pierwszy od blisko dziewięciu lat w stanie Arizona. Wcześniej piosenkarz bojkotował tą część Stanów Zjednoczonych, z powodu odwołania obchodów dnia Martina Luthera Kinga. Święto to przywrócono w Arizonie w 1993 roku.

1995
Do Rockandrollowego Panteonu Sław zakwalifikowano kolejnych wykonawców: Allman Brothers Band, Ala Greena, Janis Joplin, Martha And The Vandellas, Franka Zappę, Led Zeppelin i Neila Younga.

1996
Janet Jackson podpisała niezwykle lukratywny kontrakt nagraniowy z wytwórnią Virgin Records, którego wartość oceniono na około 80 milionów dolarów.

1998
The Eagles, Fleetwood Mac, the Mamas & the Papas, Santana, Lloyd Price, Gene Vincent, Allen Toussaint i Jelly Roll Morton zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame.

2003
Zmarł Maurice Gibb, współzałożyciel i gwiazda słynnego zespołu Bee Gees. Diagnoza lekarska mówiła o problemach z jelitami i muzyka skierowano na stół operacyjny. Podczas operacji Maurice dostał ataku serca i w wyniku powikłań zmarł.

2008
Eddie Vedder, wokalista grupy Pearl Jam, odebrał statuetkę Złoty Glob w kategorii Najlepsza Piosenka. Otrzymał ją za kawałek „Guaranteed”, który znalazł się na soundtracku do filmu „Into the Wild”.

2013
Rolls Royce Sliver Shadow z 1974 roku należący niegdyś do Freddiego Mercury którego używał do swojej śmierci w 1991 roku został sprzedany na aukcji za 74 tysiące funtów rosyjskiemu biznesmenowi. Auto z przebiegiem 62000 mil miało skórzaną tapicerkę w kolorze szarym, drewniane wykończenia, elektrycznie sterowane szyby, automatyczną skrzynię biegów, telefon, radio odtwarzacz kasetowy i silnik V8 o pojemności 6,75 litra.

1/12

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder