11.12

1946
W Olsztynie urodził się Marek Jackowski, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów rockowych. Założyciel, gitarzysta i twórca repertuaru grupy Maanam.
Wcześniej grał w zespołach: Impulsy, Vox Gentis i Ossian, współpracował też z zespołem Anawa.

1951
Urodził się Philip 'Spike' Edney, klawiszowiec, znany jako 5-ty członek Queen; współpracował również z: Duran Duran, Boomtown Rats, Dexy's Midnight Runners, Haircut 100, The Cross, Brianem May oraz The Rolling Stones.

1954
Urodził się Jermaine Jackson - brat Michaela Jacksona, wokalista, gitarzysta, pianista, kompozytor i producent nagrań. Wspólnie z braćmi tworzył kolejno The Jackson Family, The Jackson Five i The Jacksons. Jako solista zadebiutował w 1972 roku płytą "Jermaine".

1956
Urodził się Stevie Young; gitarzysta zespołu AC/DC, bratanek Angusa, Malcolma i Georgea Youngów.

1958
W San Jose na świat przyszedł założyciel, basista oraz twórca większości kompozycji. amerykańskiej grupy rockowej Mötley Crüe - Frank Carlton Serafino Ferrana, znany jako Nikki Sixx..

1961
Urodził się Darryl Jones, "The Munch", amerykański basista, który występował z The Rolling Stones po odejściu Billa Wymana w 1993 roku; współpracował też z: Milesem Davisem, Herbie Hancockiem, Stingiem, Peterem Gabrielem, Madonną oraz Ericiem Claptonem.

1962
Urodził się Krzysztof Grabowski perkusista i autor tekstów zespołu Dezerter.

1962
W Buffalo w stanie Nowy Jork urodził się Curtis "Fritz" Williams, klawiszowiec grupy Kool And The Gang.

1964
W hollywoodzkim motelu w wieku 33 lat zginął murzyński piosenkarz i kompozytor Sam Cooke. Kobieta która strzelała do niego, tłumaczyła się, że artysta chciał ją zgwałcić.

1990
We Wrocławiu zmarł w wieku 41 lat Andrzej Tylec, perkusista grający między innymi z grupami Breakout oraz Wanda i Banda.

1990
RIAA (Recording Industry Association of America) przyznało status multiplatyny czterem albumom Led Zeppelin - "Presence" (2 miliony), "Led Zeppelin" (4 miliony), "In Through The Out Door" (5 milionów) i "Physical Graffiti" (4 miliony).

12/11

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder