1.1

1923
W Detroit urodził się Milton (Milt) Jackson ­ jeden z najlepszych wibrafonistów w historii muzyki oraz najważniejszych twórców stylu hard bop.
Reazlizował się także w innych podgatunkach muzyki jazzowej.

1942
Urodził się Country Joe McDoland przedstawiciel hippisowskiego protest songu. Lider zespołu Country Joe & the Fish, z którym wystąpił na festiwalu w Woodstock w roku 1969.

1945
Urodził się Jim Gordon, perkusista, zespołu Derek and the Dominos.

1947
W stolicy Tunezji - Tunisie - urodził się wokalista Elli Robert Fitoussi, znany jako F.R. David. Przez kilka lat pracował w USA jako muzyk sesyjny, grając między innymi z Toto. W 1982 roku podbił europejskie listy przebojów piosenką "Words".

1953
Zmarł Hank Williams, amerykańska legenda muzyki country. W 1987 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

1968
Grupa The Blue Velvets zmienia nazwę zespołu na Creedence Clearwater Revival.

1974
Album "Tubular Bells" Mike'a Oldfielda stał się pierwszym longplayem, któremu brytyjski przemysł nagraniowy oficjalnie przyznał status złotej płyty.

1980
Urodził się Richard Ian Faulkner gitarzysta. Judas Priest. Dołączył do zespołu 20 kwietnia 2011 po odejściu K.K. Downinga.

1984
Zmarł Alexis Korner wokalista, kompozytor tworzący muzykę z gatunku bluesa. Nazywany był "ojcem" brytyjskiego bluesa. Był inspiracją między innymi dla The Yardbirds, Led Zeppelin i The Rolling Stones których on pierwszy odkrył i kilkakrotnie zaprosił na występy do Crawdaddy Club, gdzie sam występował.

1991
W wypadku samochodowym w Poznaniu zginęła wokalistka bigbeatowego zespołu Niebiesko ­Czarni, Ada Rusowicz.

2007
Królowa brytyjska ogłosiła listę osób nagrodzonych tytułami. Wśród wyróżnionych muzyków znaleźli się: Rod Stewart, który został Komandorem Imperium Brytyjskiego (CBE); niewidomy jazzowy pianista George Shearing, który otrzymał tytuł szlachecki; oraz niesłysząca perkusistka Evelyn Glennie.

1/1

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder