10.9

1945
W Zamościu urodził się Marek Grechuta, współzałożyciel i wokalista grupy Anawa. Od 1981 roku Grechuta występował z własnym recitalem. Artysta zmarł w 2006 roku.

1948
Urodziła się Jessica Cleaves w latach 60 była wokalistką The Friends of Distinction. Później współpracowała z Earth, Wind And Fire i Georgem Clintonem.

1967
W Lake Monona w Stanach Zjednoczonych w katastrofie lotniczej zginął w wieku 26 lat Otis Redding, czarny śpiewak, typowany na następcę wielkiego Raya Charlesa. Wspólnie z nim śmierć poniosło jeszcze trzech członków towarzyszącej mu grupy The Bar-Kays.

1972
W Brukseli urodził się Brian Molko – wokalista, basita i autor tekstów zespołu Placebo.

1974
Urodziła się Meg White, perkusistka zespołu The White Stripes.

1976
Ukazał się piąty album kapeli Queen "A Day At The Races". Jego tytuł jest nawiązaniem do poprzedniego albumu grupy – A Night at the Opera. Oba są tytułami filmów braci Marx. Album uzyskał w USA status podwójnej platynowej płyty, co oznacza sprzedaż ponad 2’000’000 sztuk.

1976
Grupa The Wings wydała swój album "Wings over America". To trzy płytowe wydawnictwo zawierające nagrania koncertowe.

2003
Sting został laureatem nagrody Century Award, najbardziej prestiżowego wyróżnienia, przyznawanego przez amerykański magazyn "Billboard". Statuetka przyznawana jest za osiągnięcia artystyczne w całej karierze artystycznej.

2007
W O2 Arena w Londynie po raz pierwszy od 19 lat wystąpił zespół Led Zeppelin. Kwartet zagrał w składzie: Jimi Page, Robert Plant, John Paul Jones i Jason Bonham (syn zmarłego perkusisty zespołu Johna Bonhama). Koncert dedykowany był zmarłemu pod koniec 2006 roku założycielowi Atlantic Records Ahmetowi Ertegunowi, który w 1968 roku podpisał z grupą kontrakt.

2011
Za kwotę ponad 17 000 dolarów, podczas trwającej 10 dni aukcji internetowej, sprzedano oryginalne demo singla Love Me Do zespołu The Beatles z 1962 roku; nabywca określił swój nowy nabytek jako "święty Graal" Beatlesowskich memorabiliów.

12/10

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder