10.9

1946
W Wolverhampton urodził się Don Powell (Donald George Powell). Przez ponad dwadzieścia lat perkusista brytyjskiej grupy Slade.

1949
Na świat przyszedł perkusista zespołu Jethro Tull - Barriemore Barlow. W zespole grał od maja 1971 do czerwca 1980 roku. Barlow współpracował z takimi grupami muzycznymi i wykonawcami jak The Blades, Ian Anderson, John Evan, Jeffrey Hammond-Hammond, Tandoori Cassette, Zal Cleminson, Charlie Tumahai, Ronnie Leahy, Yngwie Malmsteen, Robert Plant, George Harrison czy Jimmy Page.

1950
W Lawrence w stanie Massachusetts, urodził się Joe Perry – gitarzysta Aerosmith. W 1970 wraz z wokalistą Stevenem Tylerem i basistą Tomem Hamiltonem założył zespół. W zespole również śpiewał. Opuścił Aerosmith w 1979 i w tym samym roku założył The Joe Perry Project. W 1984 powrócił do Aerosmith. Gra w nim do dziś.

1952
Urodził się Zdzisław Zawadzki , gitarzysta basowy. W 1974 grał w zespole Breakout Tadeusza Nalepy. W latach 1978-1982 basista grupy Perfect.

1955
W Chico w Kalifornii urodził się perkusista Pat Mastelotto. Jako muzyk studyjny współpracował z takimi wykonawcami, jak Mr. Mister, Al Jarreau, Pointer Sisters, Kenny Loggins, XTC i duet Hall & Oates. Od roku 1994 jest członkiem zreaktywowanej formacji King Crimson.

1956
Urodził się Johnnie Fingers (John Peter Moylett), współzałożyciel, pianista i wokalista zespołu The Boomtown Rats. Grał w zespole do 1986 roku.

1957
W Londynie urodziła się Carol Decker, wokalistka znana przede wszystkim z zespołu T'Pau.

1958
W Dunshaughlin w Irlandii urodziła się Siobhan Fahey, założycielka popularnej w latach 80. brytyjskiej, żeńskiej Bananarama. Zespół opuściła w roku 1988 i wraz z Marcellą Detroit występowała jako Shakespear's Sister.

1991
Ukazał się album "On Every Street". To szósty i ostatni studyjny album zespołu Dire Straits, wydany przez Vertigo Records na świecie oraz przez Warner Bros. Records w Stanach Zjednoczonych.

2005
Maryla Rodowicz otrzymała złoty medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Obok Maryli wyróżnieni zostali także między innymi Magdalena Abakanowicz, Jerzy Hoffman, Ryszard Kapuściński, Andrzej Wajda, Jerzy Kawalerowicz, Krzysztof Penderecki, Andrzej Łapicki.

9/10

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder