10.11

1927
Urodził się Edmund Fetting; aktor i piosenkarz. Był wykonawcą popularnych piosenek filmowych m. in. „Ballada o pancernych” w serialu Czterej pancerni i pies oraz utworu „Nim wstanie dzień”
z filmu Prawo i pięść (1964).

1928
Urodził się Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent. Jest autorem muzyki do ponad 500 filmów. Kariera Ennio Morricone trwa już ponad sześć dekad. W tym czasie płyty z jego muzyką
sprzedały się w ponad 70 milionach egzemplarzy.

1940
W Harrow w Anglii urodził się brytyjski muzyk rock n' rollowy, wokalista - showman i samozwańczy arystokrata - Screaming Lord Sutch, który naprawdę nazywał się David Sutch.
W jego zespole pierwsze kroki stawiały takie późniejsze gwiazdy rocka jak Jimmy Page (Led Zeppelin), Jeff Beck, Ritchie Blackmore (Deep Purple), John Bonham (Led Zeppelin), czy Keith Moon (The Who). Sutch zmarł 16 czerwca 1999.

1947
Urodził się Glen Edward Buxton, gitarzysta zespołu Alice'a Cooper'a.

1947
W Bournemouth (Anglia) urodził się Greg Lake, basista, gitarzysta, wokalista rockowy, kompozytor i producent znany z występów w progresywnych grupach King Crimson, Emerson, Lake and Palmer i Asia oraz kariery solowej.

1954
W Kalifornii urodził się Mario Cipollina, basista Huey Lewis & the News.

1967
Urodził się Andrew Vowles (ps. Mushroom), jeden z założycieli brytyjskiego zespołu triphopowego Massive Attack. Przed założeniem Massive Attack, Vowles, Robert Del Naja, Grant Marshall i Nellee Hooper byli członkami Wild Bunch.

1970
W Long Beach w Kalifornii urodził się Warren Griffin III, amerykański raper i producent, znany jako Warren G. Jego największym hitem był utwór "Regulate" z 1994.

1975
W studiu filmowym Elstree w ciągu zaledwie czterech godzin powstał teledysk do utworu "Bohemian Rhapsody" grupy Queen.

1978
Ukazała się siódma płyta zespołu Queen - "Jazz". Album zdobył w USA status podwójnej platyny. 8 lipca 2009 roku wydawnictwo uzyskało status platynowej płyty w Polsce.

2004
Cat Stevens, który obecnie znany jest jako Yusuf Islam, otrzymał w Rzymie z rąk byłego prezydenta Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa, nagrodę Man for Peace (Człowiek dla Pokoju).

11/10

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder