10.10

1935
W Nowym Jorku odbyła się premiera opery "Porgy and Bess", napisanej przez George'a Gershwina. Ta pierwsza amerykańska opera okazała się finansową klapą, ale odniosła wielki sukces artystyczny.

1945
Na świat przyszedł Alan Cartwright, w latach 70. basista zespołu Procol Harum.

1949
Urodził się Andrzej Sikorowski, piosenkarz, kompozytor, gitarzysta i autor tekstów; członek grupy Pod Budą.

1953
W Glasgow urodził się szkocki gitarzysta i wokalista Midge Ure, były lider formacji Ultravox, współtwórca hymnu Band Aid "Do They Know It's Christmas?". Od roku 1985 występuje jako solista.

1954
W Bloomington w stanie Indiana, w rodzinie żydowskiej, przyszedł na świat David Lee Roth, amerykański wokalista rockowy, który sławę zdobył jako frontmen grupy Van Halen.

1960
W San Francisco przyszedł na świat Eric Martin, wokalista kapeli Mr. Big.

1960
Urodził się Simon Townshend, gitarzysta i wokalista zespołu The Who (w latach 1999-1997 i od 2002 roku)

1961
W Islington w Anglii urodził się basista zespołu Spandau Ballet - Martin Kemp.

1979
Władze Hollywood ogłosiły Dzień Fleetwood Mac, aby uczcić przyznanie zespołowi gwiazdy w Alei Gwiazd.

1991
Na ulicy w Krakowie zastrzelony został Andrzej Zaucha, polski wokalista jazzowo-popowy, saksofonista altowy i perkusista, a także aktor oraz artysta kabaretowy. Z wykształcenia zecer. Był muzycznym samoukiem. Dokonał licznych nagrań płytowych, do filmów i seriali, m.in. Przybysze z Matplanety i Gumisie, oraz dla archiwum Polskiego Radia.

10/10

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder