10.1

1939
W Jacksonville na Florydzie urodził się Philip Blondheim, amerykański piosenkarz występujący pod pseudonimem Scott McKenzie, autor hipisowskiego hymnu "San Francisco...
(Be Sure to Wear some Flowers in Your Hair)."

1945
Urodził się Rod Stewart, brytyjski piosenkarz rockowy i popowy. Przedstawiciel takich stylów i gatunków, jak hard rock, soft rock, folk rock i country rock, AOR, blues rock, biały soul i pop tradycyjny. Z urodzenia Anglik, jednak uważa się za Szkota. Szacuje się, że sprzedał łącznie ponad 250 milionów singli i płyt. W 1994 roku Rod Stewart został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

1946
Urodził się Aynsley "Sly" Dunbar ­ brytyjski perkusista, który grał z bardzo wieloma muzykami ­ od Johna Mayalla do Franka Zappy. W latach 1968 - ­70 grał we własnym zespole Aynsley Dunbar Retaliation.

1948
Urodził się Donald Fagen, wokalista i kompozytor zespołu Steely Dan.

1953
Na Brooklynie urodziła się Patricia Mae Andrzejewski, piosenkarka amerykańska polskiego pochodzenia, znana pod nazwiskiem pierwszego męża jako Pat Benatar. Teledysk do jej utworu "You Better Run" był drugim pokazanym w dniu startu telewizji MTV, zaraz po "Video Killed the Radio Star" The Buggles.

1955
W Hanowerze urodził się Michael Schenker, najbardziej znany spośród niemieckich gitarzystów. Zaczynał jako gitarzysta niemieckiej grupy Scorpions a od 1973 roku dołączył do Brytyjczyków z UFO. W 1979 roku założył zespół Michael Schenker Group. W 1987 wraz z Robinem McAuleyem stworzyli McAuley Schenker Group

1956
W Nashville Elvis Presley nagrał słynny singiel "Heartbreak Hotel". Na stronie B znalazła się ballada "I Was the One"

1964
Urodził się Brad Roberts, gitarzysta zespołu Crash Test Dummies.

1966
W Bielsku ­Białej urodziła się Renata Przemyk, polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Swoją karierę rozpoczęła na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1989 roku.

1976
Zmarł Howlin' Wolf (Chester Arthur Burnett) bluesman związany z bluesem chicagowskim. Był inspiracją dla wielu dzisiejszych przedstawicieli bluesa.

1985
W Rio de Janeiro rozpoczął się 11­dniowy festiwal Rock In Rio ­ jeden z najambitniejszych festiwali rockowych w historii. Wśród wykonawców znaleźli się między innymi AC/DC, The B­52's, Iron Maiden,Ozzy Osbourne & The Blizzard of Ozz, Scorpions, Rod Stewart, Tina Turner, Whitesnake, Yes i Queen.

1991
Quincy Jones został nominowany do sześciu nagród Grammy za album "Back On The Block". Tym samym został liderem w ilości nominacji do tej nagrody ­ miał ich w sumie 74. Poprzednim rekordzistą był Henry Mancini.

1997
James Brown otrzymał swoją gwiazdę na Hollywood Walk of fame.

2007
Znaczek z podobizną Elli Fitzgerald, o wartości 39 centów, został zaprezentowany podczas specjalnej uroczystości w Jazz at Lincoln Center w Nowym Jorku. Znaczek z Ellą jest 30. z kolekcji Black Heritage, w której amerykańska poczta honoruje swoich najwybitniejszych obywateli pochodzenia afroamerykańskiego.

2016
Zmarł David Bowie (David Robert Jones); wokalista, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista i producent muzyczny.

1/10

Klasycy Rocka

W każdą środę i piątek od 19.00 na żywo.

Jak przenieść się w krainę muzyki, która daje poczucie wolności, niezależności, buntu, kontestacji i świadomego przeżywania chwili? Posłuchać w każdą środę i piątek o godz. 19.00 kultowej audycji red. Romualda Jakubowskiego „Klasycy Rocka”, w której przez dwie godziny zapoznacie się z tym, co dziś wpisuje się w kanon muzyki buntowników, outsiderów, rebeliantów i czarnych owiec. To co, dajemy czadu?

READY, STEADY, GO!
czytaj

Rockowisko

W każdy wtorek i czwartek od 19:00 na żywo.
ROCKOWISKO – podobno świeża krew jest najlepsza… Dzięki wytrawnemu gustowi znawców rocka - Romualda Jakubowskiego i Adama Dobrzyńskiego - w audycji będziecie mogli usłyszeć najnowsze kawałki m. in. tak klasycznych kapel jak: AC/DC, Metallica, Motorhead, Mech, ale i soczyste kąski w postaci młodszych zespołów. Sięgniemy także do lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszy ogień pójdą zatem: Airbourne, Against Me! Sabaton, Canion, Kruk i wiele, wiele innych. A zatem przygotujcie sztućce, napełniajcie kielichy, niech popłynie ślina! Strawa zostaje wniesiona na stół!
czytaj

Streamfinder